peyamicelikcan.jpg

Prof. Dr. Peyami Çelikcan

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden 1986 yılında mezun oldu. 1987 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1988 yılında YÖK Başkanlığı Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 1990 yılında İletişim Sanatları alanında University of West Florida’dan yüksek lisans derecesini aldı. 1994 yılında ise 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları programını tamamlayarak doktora unvanını kazandı. Sinema-televizyon, popüler kültür, popüler müzik, müzik videoları, belgesel sinema, tematik medya, kültür tarihi, demiryolu tarihi alanlarında akademik çalışmalarını sürdüren Çelikcan, belgesel yönetmeni ve metin yazarı olarak çok sayıda belgesel film çekmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayın.neziherdogan.jpg
Prof. Dr. Nezih Erdoğan

Nezih Erdoğan, Sinema ve Televizyon Bölümü Başkanı*.1989’da “Seyirci ve Bir Anlamlama Süreci Olarak Sinema,” başlıklı tez çalışmasıyla doktora derecesi aldı. Yeşilçam sineması, sansür, Amerikan filmlerinin Türkiye’de alımlanması, İstanbul’da sinemanın ilk yılları ve seyir süreçleri üzerine yayınları var.

* 1 Haziran 2014 itibariyle Sinema Televizyon Bölüm Başkanlığı görevini devralmıştır.

Detaylı bilgi için tıklayın.

www.neziherdogan.net
ebrukayaalp.jpg
Yrd. Doç. Dr. Ebru Kayaalp

Ebru Kayaalp bilim ve teknoloji çalışmaları, medya antropolojisi, enformasyon teknolojisinin etik ve politikası, neoliberal pratikler, standartlaşma ve uzmanlık, devlet ve uluslararası örgütler antropolojisi ve güncel etnografik metodlar konularında çalışmaktadır. Kayaalp, doktora derecesini Rice Üniversitesi kültürel antropoloji bölümünden 2010 yılında aldı. Doktora tezi için yapmış olduğu yaklaşık iki sene süren saha çalışması, Social Science Research Council ve American Research Institute in Turkey tarafından desteklendi. ŞEHİR Üniversitesine gelmeden önce NYU ve Rice Üniversitelerinde dersler verdi.  Orta Doğu Teknik Üniversitesinde uluslararası ilişkiler (lisans) ve sosyoloji (master), New School for Social Research Üniversitesinde sosyoloji ve liberal çalışmalar (master) bölümlerinden mezun oldu. ŞEHİR Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü ve Kültürel Çalışmalar Programında, neoliberalizm ve küreselleşmenin antropolojisi, medyada temsiliyet ve medya etnografisi alanlarında dersler vermektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın.cananbalan.jpg
Yrd. Doç. Dr. Canan Balan
 
Yüksek lisans tezimi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde çağdaş Türk sinemasında İstanbul temsilleri üzerine yaptım. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Sinema-TV Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştığım bu dönemde, beni arşiv araştırmasına ve tarihsel metodolojiye aşina kılan tarihsel bir belgeselin yazarlarından biriydim. Bu etkilenmelerin sonucunda, İskoçya'daki St  Andrews Üniversitesi'nde erken dönem sessiz sinemanın İstanbul'da nasıl alımlandığına dair doktora projeme başladım. Bu proje, sinema ve (Avrupa-merkezli) modernliği birlikte ve iç içe düşünme fikrinden esinlenerek sinemanın erken döneminin kültürel alımlanmasında Batılılaşma anlatısının rolünü sorguluyordu. Doktora derecemi aldıktan sonra İstanbul'a döndüm ve bağımsız bir belgesel yapım şirketi olan Ajans 21'de senarist olarak çalışmaya başladım. Eylül 2010'da ise İstanbul Şehir Üniversitesi'ne geçtim.  Şu anda, Bahar 2011 döneminde Sinematik alımlanmanın tarihlerine ve teorilerine dair bir yüksek lisans dersi vermekteyim ve doktora tezimi basılmak üzere kitaplaştırmaya çalışıyorum. Balkanların ilk film yapımcılarından olan Manaki Kardeşler ve gölge oyunu tiyatrosunun hikaye anlatım teknikleri ile alımlanması üzerine araştırma yapmaya devam ediyorum. Diğer çalışma alanlarım arasında on dokuzuncu yüzyıl görsel kültürü ve performans sanatları, etnik ve dini azınlıkların belgesel sinemada temsilleri, edebiyatta sinemaya dair tasvirler ve seyir kültürü konuları var.

Detaylı bilgi için tıklayın.